Historia kalendarza adwentowego

kalendarze adwentowe 2021

4.9/5 - (9 votes)

Kalendarz adwentowy kojarzy nam się z nadchodzącymi świętami. Z niecierpliwym oczekiwaniem na upragnione święta, z radością i rodzinną atmosferą. Dla wielu osób jest to w pewien sposób kojące wspomnienie i przywołanie przeszłości – dzieciństwa pełnego ciepła i energii. Na pewno część z Was zastanawiała się, skąd tak naprawdę wzięła się tradycja otwierania kalendarzy adwentowych? Jaka jest ich historia i jaką atmosferę miały wprowadzić trzy tygodnie przed świętami? Zapoznajmy się więc z trwającą w dalszym ciągu, tą miłą tradycją. 

Jak to wyglądało kiedyś?

Kalendarz adwentowy miał od zawsze przypominać o nadchodzącym Bożym Narodzeniu. Miał dawać radosne poczucie oczekiwania i sprawiać, że dzień stawał się jeszcze piękniejszy i bardziej magiczny. Dzieci do tej pory są bardzo szczęśliwe, gdy każdego dnia dostają drobny upominek bądź czekoladkę. Kiedyś, w dawnych czasach mieli nieco inną tradycję. Pomimo, iż było to wierne oczekiwanie, wieszano w domach jedynie obrazek dotyczący świąt i przyjścia Jezusa. Inną opcją było zapalanie codziennie tylko jednej świeczki przez trwające 24 dni. Inni zaś stawiali na prostotę i skreślali kreski, które wcześniej rysowano na drzwiach domu.

Pierwsze, drukowane kalendarze pojawiły się w 1902r. Były one w kształcie zegara. W 1903r powstała wersja z drukowanymi obrazkami, które można było wyciąć i przykleić na specjalny arkusz. Są również legendy, które mówią iż mały chłopiec nie mógł doczekać się świąt, a mama aby urozmaicić mu czekanie cisnęła pod tekturę wafelki, które ze smakiem malec zjadał każdego dnia.

Kalendarz adwentowy 2021

Z czasem wszystko poszło do przodu. W obecnych czasach ludzie przywiązują wagę do zawartości samego kalendarza. Nie ma już tego zniecierpliwienia i wyczekiwania na nadchodzące święta. Współcześnie można kupić naprawdę różne rodzaje kalendarzy adwentowych. Niektóre kryją tylko czekoladki, inne zaś upominki, a jeszcze inne naprawdę drogie prezenty. Pamiętajmy jednak, że ta tradycja ma być wielkim oczekiwaniem na przyjście Jezusa. Pozwólmy, aby ta chwila była magiczna i rodzinna jak dawniej. 

Kalendarz adwentowy kojarzy nam się z nadchodzącymi świętami. Z niecierpliwym oczekiwaniem na upragnione święta, z radością i rodzinną atmosferą. Dla wielu osób jest to w pewien sposób kojące wspomnienie i przywołanie przeszłości – dzieciństwa pełnego ciepła i energii. Na pewno część z Was zastanawiała się, skąd tak naprawdę wzięła się tradycja otwierania kalendarzy adwentowych? Jaka…